روش صحیح شستن پرده های توری

روش صحیح شستن پرده های توری

استفاده از سفید کننده برای شستشوی پرده ها و زیر پرده های سفید رنگ منجر به زرد شدن و یا کدر شدن پرده می شود. روش مناسب شستشوی پرده توری را در ادامه می خوانید.
1402/11/14
0 نظر

پرده های توری بسیار جذاب هستند اما باید بیشتر از انواع پرده های دیگر از آن ها مراقبت کنید زیرا حساس می باشند. این پرده ها می توانند از نور خورشید به داخل خانه محافظت کنند اما آلودگی و گرد و غبار را بیشتر به خود جذب می کنند و در نتیجه باید به طور منظم آن ها را تمیز کنید تا آلودگی ها به خورد پارچه نروند. برای تمیز کردن پارچه های توری باید راه حل های این بخش را دنبال کنید.

شستن پرده توری با دست

- ابتدا پرده های توری را از قلاب خارج کرده و و آن را روی یک صندلی یا میز پهن کنید.

- یک سطل آب گرم با یک شوینده ملایم درست کنید و یک یا دو قاشق آمونیاک به آن اضافه کنید. حال پرده را داخل این سطل بگذارید و اجازه دهید که مواد ترکیب شده به همه قسمت های پرده برسد.

- حال بعد از 10 تا 15 دقیقه پرده را در آورده و آن را زیر شیر آب به مدت چند دقیقه نگه دارید. بیش از حد با خشونت پرده را چنگ نزنید زیرا ممکن است باعث پاره شدنش شوید.

پرده توری را بین دو حوله قرار دهید و به آرامی آب اضافی آن را بگیرید.

- حال پرده را روی طناب مقابل آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

شستن پرده توری

شستن پرده توری با ماشین لباسشویی

- بعد از شستن با دست می توانید پرده را داخل ماشین هم بیاندازید.

- در ماشین لباسشویی نیز باید از آب گرم استفاده کنید.

- همچنین یک شوینده ملایم را داخل آن ریخته ، تا پرده ها یک چرخ کوتاه داخل ماشین لباسشویی بزنند.

- سپس از همان روش حوله استفاده کرده و آب اضافی پرده را بگیرید و آن را روی بند پهن کنید.

روش شستن پرده توری

شستن پرده توری با سرکه

سرکه خاصیت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد و یک ماده طبیعی است که هیچ آسیبی به لباس و پارچه نمی زند. همچنین می تواند برای تمیز کردن انواع پرده های توری نیز کارآمد باشد اما باز هم محض احتیاط باید نوع پرده توری خود را پیدا کنید و آن را در سایت های مخصوص اطلاعات پارچه جستجو کنید. ممکن است که بعضی از انواع پرده های توری به سرکه حساسیت داشته باشند.

در غیر این صورت با خیال راحت از سرکه استفاده کنید.

پرده توری را داخل آب سرد و کمی سرکه کنید. با استفاده از دستان خود به جای ماشین لباسشویی، پرده را داخل آب بگردانید تا به تمام قسمت های آن برسد. سپس با استفاده از حوله ضخیم ، آب پرده را بگیرید و آن را خشک کنید. این کار را آنقدر انجام دهید تا پرده کاملا تمیز شود.

اگر از نتیجه کار راضی نبودید ، در مرحله بعد کمی جوش شیرین را به آب گرم اضافه کنید و همچنین کمی شوینده ملایم درون آن بریزید. میزان شوینده با سرکه و آب گرم باید یکسان باشد. به آرامی به مدت چند دقیقه پرده را با دستتان چنگ بزنید و سپس آن را جلوی آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

یک ترکیب کارآمد دیگر نیز برای تمیز کردن پرده های توری وجود دارد. به این صورت که نصف یک فنجان سرکه، یک فنجان نمک ، یک قاشق غذاخوری زاج سفید یا همان سولفات و یک قاشق غذاخوری شکر را برای پاک کردن لکه ، خاک ، گل ، گرد و غبار ترکیب کنید و به روش های بالا به پرده بزنید.

شستن پرده

چگونه پرده های توری را سفید کنیم؟

مرحله 1

اول یک سطل بردارید که کل پرده شما داخل آن جا شود و همچنین فضای کافی داشته باشد تا بتوانید داخل آن پرده را حرکت داده و جابجا کنید. بهتر است که این کار را در مکانی مثل بالکن، زیر زمین و یا حیاط انجام دهید که جای وسیعی داشته باشید.

مرحله 2

یک کتری آب داغ کنید تا جوش بیاید و سپس مقداری پودر پاک کننده اکسیژن یا مایع پاک کننده پارچه را داخل آب بریزید و همچنین یک فنجان پر شوینده لباسشویی را برای بوی بهتر و پاک کنندگی قوی تر به ترکیب اضافه نمایید.

مرحله 3

مواد را تا جایی هم بزنید که کاملا به خورد هم بروند و قابل تشخیص نباشند. برای این کار حتما دستکش دست کنید.

 

مرحله 4

به آهستگی پرده را چنگ بزنید. کمی با پرده ور بروید و مواد را کاملا به آن آغشته کنید اما با خشونت رفتار نکنید. مطمئن شوید که تمام قسمت های پرده را لمس کرده اید.

مرحله 5

اجازه دهید تا چند دقیقه بعد از چنگ زدن، ترکیب درون سطل بماند. حدود 10 الی 15 دقیقه بعد بگردید و اگر دیدید که آب سطل خنک شده، پرده را در آورید و ببینید که به اندازه دلخواه شما تمیز شده یا خیر. اگر راضی بودید، پرده را با آب خالی آب بکشید و تمام کف ها را به آرامی از روی آن پاک کنید.

مرحله 6

برای اینکه کف ها بهتر از بین بروند، می توانید پرده را مدتی داخل آب خالی قرار دهید و همچنین می توانید کمی آب داغ و پاک کننده اکسیژنه نیز به آن اضافه کنید و دوباره صبر کنید تا آب خنک شود و پرده را در بیاورید.

مرحله 7

در نهایت پرده ها را به آرامی روی بند پهن کنید و بعد از خشک شدن، شاهد سفید شدن آن باشید.

پرده توری

سایر نکات و راهکار ها برای شستن پرده ها

- اگرمی خواهید که نو بودن پرده ها را دوباره به آن ها برگردانید، می توانید 1 فنجان نمک فرنگی را با یک سطل آب سرد مخلوط کنید و پرده را 10 دقیقه داخل آن قرار دهید و سپس آب پرده را با دست و حوله بگیرید اما دوباره پرده را آب نکشید. اجازه ندهید که کاملا خشک شود و بعد آن را به پنجره اویزان کنید.

- برای اینکه پرده هایتان تمیزتر شوند، قبل از شستشو آن ها را درون پودر ماشین لباسشویی بخیسانید.

- برای شستن پرده های تور از سفید کننده استفاده نکنید زیرا باعث کدر شدن پرده ها می شود.

- در صورت استفاده از سفید کننده ها، مقداری جوش شیرین به آن ها بیفزایید.

- برای گرفتن خاک و دوده از روی پرده، ابتدا چند بار با آب سرد شستشو دهید و همچنین می توانید کمی نمک نیز به آن بیفزایید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر